Start ZDROWA JA

KOMUNIKAT II

Rozpoczynamy Fazę I – AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ.

Szanowni Państwo,
dziękujemy, że zgodzili się Państwo na udział Państwa córek w projekcie ZDROWA JA. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie dziewczęta pozyskają wiedzę  oraz nabiorą umiejętności zdrowego stylu życia, który zaprocentuje w przyszłości ich dobrym zdrowiem i samopoczuciem. W najbliższych miesiącach działania w projekcie skoncentrują się na aktywności fizycznej. Opaski, które noszą dziewczęta, będą motywowały uczestniczki do większego zaangażowania w ćwiczenia, częstszej aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu. Dziewczęta będą otrzymywały tzw. „wyzwania”, które będą polegały na zaangażowaniu najbliższych do wspólnej aktywności fizycznej. Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli udzielą Państwo swoim dzieciom wsparcia w dążeniach do zmiany stylu życia na zdrowszy i wezmą udział w przygotowywanych przez nie aktywnościach. W imieniu organizatorów z góry dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.

Drogie Koleżanki!
Gratulacje! Jesteście w projekcie ZDROWA JA! Mamy nadzieję, ze będzie to przygoda i zabawa, a przy okazji dobra inwestycja – Wasze zdrowie jest bezcenne dziś i w przyszłości. Dlatego warto podjąć próbę zmiany stylu życia i zdobycia wiedzy na temat zdrowia Waszego i Waszych bliskich. W najbliższych miesiącach chcemy się skoncentrować na aktywności fizycznej. Zaplanujcie swój rozkład dnia – Pamiętajcie! żeby w sumie znalazły się w nim minimum 60 minut ruchu – zaufajcie swojej opasce – to ona podpowie Wam ile aktywności potrzebujecie oraz kiedy należy wstać z kanapy i przejść się po parku.

Zespół projektu ZDROWA JA

KOMUNIKAT I (dla rodziców i 15-letnich dziewcząt)

Szanowni Rodzice,

Minister Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka, w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizuje projekt „Zdrowa Ja” skierowany do 15-letnich dziewcząt uczęszczających do II klas szkół gimnazjalnych. Jego głównym celem jest ocena skuteczności programów profilaktycznych skierowanych do młodych osób i nacelowanych na poprawę ich zachowań zdrowotnych. W założeniu projekt ma się przyczynić do: wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim oraz otoczenia, bieżącej poprawy aktywności fizycznej, ograniczenia zachowań sedentarnych ( związanych z siedzącym trybem życia), tj. spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem, poprawy zachowań żywieniowych, rezygnacji z zachowań ryzykownych tj. palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz podniesienia ogólnej wiedzy dziewcząt w zakresie zdrowia. Projekt ma charakter innowacyjny : opaski monitorujące, które otrzymują uczestniczki projektu, to nie tylko narzędzia promujące zdrowie, ale również modny , technologicznie zaawansowany gadżet, który sprawi, że udział w projekcie będzie dla dziewcząt dobrą zabawą.

W imieniu Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka mamy przyjemność zaprosić Państwa córki do udziału w projekcie. Wierzymy, że wzbogaci on ich wiedzę w zakresie zdrowia oraz znacząco przyczyni się do zmiany stylu życia oraz poprawę zachowań zdrowotnych młodzieży. W projekt aktywnie zaangażowani są nauczyciele i pielęgniarki szkolne, aby wspomóc dziewczęta w procesie uczenia się pozytywnych zachowań. Zmiany te będą inwestycją w ich zdrowie dziś i w przyszłości.

Zespół projektu ZDROWA JA

Drogie koleżanki,
z ogromną przyjemnością i dreszczykiem emocji zapraszamy Was do udziału w projekcie ZDROWA JA. Jest to program, który ma na celu wsparcie dziewcząt w prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz zmianie niekorzystnych zachowań związanych ze zdrowiem. Wszyscy wiemy co to znaczy właściwa dieta oraz, że aktywność fizyczna zapewnia zdrowie i urodę. Tylko jak to zrobić? Jak konsekwentnie pozbyć się z diety podjadania, czy tych zniesławionych „pustych kalorii”? Jak regularnie ćwiczyć kiedy kolejny odcinek serialu już czeka na nas w sieci? Mamy nadzieję, że odpowiedzią jest przygotowany specjalnie dla Was - 15-latek – program ZDROWA JA. Elektroniczne opaski, które będziecie nosić na ręku, przypomną i podpowiedzą kiedy iść na spacer i kiedy jest czas na kolejny, zbilansowany posiłek. Może to jest rozwiązanie? Nie stój z boku! Podejmij wyzwanie i zmień swój styl życia z programem ZDROWA JA.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do projektu Zdrowa Ja, którego patronem jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Jesteśmy jedną z 48 szkół z całej Polski wylosowaną do udziału w projekcie. Szkolnymi koordynatorami działań są: dyr. SP 3 we Wschowie Władysław Chilarski,  nauczycielka wychowania fizycznego Elżbieta Radajewska i pielęgniarka szkolna Krystyna Jaskółka. Projekt jest realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia, prowadzony przez Instytut Matki i Dziecka na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, a jego pełna nazwa to:

„OCENA SKUTECZNOŚCI INTERWENCYJNO - PROFILAKTYCZNEGO PROGRAMU POPRAWY ZACHOWAŃ ZDROWOTNYCH
15-LETNICH DZIEWCZĄT Z WYKORZYSTANIEM TECHNIKI TELEMONITORINGU w skrócie ZDROWA JA”.

Projekt ten jest skierowany do 15-letnich dziewcząt uczęszczających do II klas szkół gimnazjalnych. Jego główne cele to:

1. Przeprowadzenie interwencyjno- profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15-letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu w tym urządzeń pomiarowych i aplikacji mobilnej w ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dziewcząt (Zdrowa Ja)
  2. Opracowanie kryteriów skuteczności programów interwencyjno- profilaktycznych wykorzystujących techniki telemonitoringu, wzmacniających zachowania zdrowotne 15/letnich dziewcząt.

Program interwencyjno – profilaktyczny w szkołach będzie trwał do grudnia 2018 roku i będzie składał się z 4 faz: aktywność fizyczna, kompetencje społeczne, zdrowe odżywianie i zachowania ryzykowne. (E.Radajewska)